Zastosowania

Służby ratownicze, wojsko

Oprócz oczywistych zastosowań Raptora – jako sprzętu do emocjonującej zabawy w latanie – urządzenie dzięki swym właściwościom, takim jak manewrowość, mobilność, szybkość spełniać może także szereg funkcji użytecznych – stanowiąc dzięki dodatkowemu wyposażeniu narzędzie wspierające działania wszelkiego rodzaju służb ratunkowych, straży pożarnej etc.

Raptor sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kończą się możliwości manewrowe innych środków transportu – np. helikopterów – a więc na terenach miejskich, w otoczeniu o dużym zagęszczeniu zabudowań.

Wyobraźmy sobie sytuację gdzie konieczna jest ewakuacja ostatnich pięter wysokiego budynku, którego niższe kondygnacje stanęły w płomieniach. Śmigłowiec nie jest w stanie zbliżyć się do budynku na odległość, która pozwoliłaby zrealizować to zadanie.
Raptor nie posiada tych ograniczeń, ponieważ jego śmigła są osłonięte i może on niejako precyzyjnie “zadokować” przy samej ścianie / oknie budynku – zawisając nieruchomo w miejscu.

Innym przykładem wykorzystania maszyny może być konieczność szybkiego transportu poszkodowanej osoby z miejsca zdarzenia drogowego. Dodajmy wzmożony ruch samochodowy, korki. Typowy obrazek dla każdego większego miasta. Helikopter nie jest w stanie wylądować w takiej sytuacji, podjąć noszy ratowniczych i błyskawicznie przemieścić się do miejsca, gdzie odpowiednia pomoc zostanie udzielona. Raptor - tak.
Urządzenie może wylądować nawet na chodniku a osoba poszkodowana może zostać bezpiecznie przetransportowana. Życie ludzkie może dostać szansę, o której w przypadku innych środków transportu - nie było do tej pory mowy.

Aero – trekking

Obserwujemy w ostatnich latach intensywny rozwój nowych rodzajów sportu i aktywności człowieka wykorzystujących lekkie konstrukcje latające. Jednym z nich jest aero-trekking. Powietrzny spacer – bo tak należałoby dosłownie tłumaczyć ten zwrot – polega na eksploracji terenu poprzez lot na niskich pułapach.

Pełen dreszczyku emocji kontakt z naturą dzięki sprzętowi, który startuje i ląduje pionowo – w miejscach niedostępnych dla innych środków transportu – rozbudza wyobraźnię niejednego amatora przygód i niekonwencjonalnych, intensywnych sposobów odkrywania otaczającego świata.

Rolnictwo

Autonomiczne pojazdy latające wykonujące prace dla rolnictwa stają się faktem – Amerykańska Federacja ds. Zarządzania Lotnictwem (FAA) wydała decyzję, pozwalającą na użycie bezzałogowych statków  do zastosowań rolniczych. W tym postanowieniu FAA określiła „że ta decyzja leży w publicznym interesie”. Wyposażony dedykowany osprzęt oraz funkcję “Remote Control” Raptor będzie mógł po zadaniu odpowiednich parametrów pracy dokonać oprysków bardzo precyzyjnie i szybko, w powtarzalny sposób – dzięki lokalizacji GPS.

Również Japonia, Południowa Korea i Australia pozwalają na komercyjne użycie bezzałogowych pojazdów latających do różnych zastosowań.